Nasıl Kabin Memuru Olunur?

Nasıl Kabin Memuru Olunur?

Son yılların en revaçta mesleği olan kabin memurluğunda açık pozisyonlara Türkiye’de yıllık 150.000 civarı başvuru yapılmaktadır. Bu başvurular öncelikle istenen fiziksel ve akademik şartlara uygunluğa göre ayrılarak, listeler üzerinden değerlendirilmektedir.

Sonrasında gerçekleşen mülakat aşamasındaysa adayın yetenekleri ve psikolojik yeterlilikleri gözlenmektedir.

Şartlar kurumlara göre değişiklik gösterse de dünya çapında benimsenmiş bazı standartlar mevcuttur. Bu bağlamda kabin memuru olmak istiyorsanız şu şartlara dikkat etmelisiniz;

  • Yaş sınırı: Yaş sınırı her yıl güncellenmekle beraber Türkiye’de genellikle 30 yaş altı bireyler tercih edilmektedir.
  • Boy ve kilo: Kurumlar direkt olarak kilo sınırı paylaşmasa da fiziksel özelliklerin pozisyona uygun olması beklenmektedir. Kadınlarda en az 160cm, erkeklerde ise 165cm boy şartı vardır. Üst limitlerse genellikle; kadınlarda 180cm ve erkeklerde 190cm olarak belirleniyor. Bu oranlar kabin memurunun ve uçağın güvenliği için önemlidir. Bu yüzden dikkatle ölçülmektedir.
  • Yabancı dil: Dil yeterliliği oldukça önemlidir. Kurumlar genellikle beyan edilen belgelerin üzerine bir test daha uygulayarak akademik seviyeyi ve konuşma yeteneğini ölçmektedirler. Genellikle belirli bir seviye belirtilmese de beklenen seviyenin minimum “Upper Intermediate” olduğu söylenebilir.
  • Görünüm ve ses: Sağlık yönünden adayın görevini yerine getirmesine engel teşkil edecek bir durumu olmamasına dikkat edildiği gibi; görünür bölgelerde dövme, yanık izi, pearcing gibi belirgin farklılıklar da tercih edilmemektedir. Adayın konuşma kabiliyeti ve ses tonuyla ilgili olarak da özellikle güven verici olmasına dikkat edilmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sitesinde yer alan şartlar için tıklayınız.