Kabin Memurluğu Nedir?

Kabin Memurluğu Nedir?

Kabin memuru kısaca; uçaklarda kabin içi hizmet ve güvenlikten sorumlu kişilerdir. Uçuşun emniyetli, güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşmesi için hava aracının kabin bölümünde görev alan Kabin Memurları; Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan ilgili mevzuatlarda belirtilen gereklilikleri sağlayarak eğitimlerini başarı ile tamamlayan ve bunun sonucunda "Kabin Memuru Sertifikası" almaya hak kazanmış kişilerdir.

Özellikle gezmeyi ve macerayı sevenler için keyifli, ideal bir meslektir. Mesleğinizi yaparken birçok yeni yer görebilir, yeni deneyimler edinebilir ve birçok mesleğe göre daha iyi ücretlerle çalışabilirsiniz. Genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir pozisyon olmasıyla birlikte, son yıllarda kabin memuru olarak görev alan erkek sayısı da giderek artmaktadır.

Kabin memurluğunu seçmeden önce iyi düşünmeniz gerekir. Çünkü bu alanda çalışmaya büyük bir hevesle başlayıp sonrasında bırakan birçok kabin memuru vardır. Kendinizden yeterince emin değilseniz ve en az 10 yıl bu meslekte kalmayı göze alamıyorsanız şansınızı zorlamayın. Çünkü getirilerinin yanı sıra sizi düzensiz ve zorlu bir hayat bekliyor olacak.